İnşaat Kalıp Malzemeleri

İnşaat Kalıp Malzemeleri

İnşaat kalıp malzemeleri, betonarme yapıların inşasında kullanılan kalıp sistemlerinin tümüdür. Farklı özellik ve çeşitlerde piyasada bulunur. İnşaat kalıp malzemeleri tercih edilirken en önemli husus imalatın yapım şekli ve statik projedir. Betonarmenin durumuna göre ahşap, metal vb. malzemelerden kalıp sistemi oluşturulur.

İnşaat kalıp malzemeleri tercihinde ön plana çıkan husus statik projedir. Statik proje incelendikten sonra beton kalınlıkları, kat yükseklikleri ve işçilik verimliliği göz önüne alınarak kullanılacak sisteme karar verilir. Kullanılacak bu sistem ahşap, metal, plastik ya da bu üç malzemenin birbirine entegre olmuş formlarından oluşmaktadır.

İnşaat Kalıp Sistemleri Endüstriyel Kalıp

Endüstriyel kalıp genelde tekrarlı kullanımlarda tercih edilen işçilik ve zamandan kazandıran kalıp sistemleridir. Endüstriyel kalıplar genelde projeye özel kalıplardır. Projeye özel hazırlanan bu kalıp sistemleri oldukça dayanıklı ve ekonomik çözümler getirmektedir. Bu kalıplara örnek verecek olursak; domino kalıp, çelik kolon kiriş takımları, tırmanır kalıp ve daha birçok isimle piyasada aranan malzemelerdir.

İnşaat Kalıp Sistemleri Konvansiyonel Kalıp

Konvansiyonel kalıplar daha çok parçaların şantiye alanında ve imalat esnasında bir araya getirilerek oluşturulduğu kalıp sistemleridir. Bu inşaat kalıp sisteminin özelliği her detaya özel uygulanabilir olmasıdır. Konvansiyonel kalıp kurulumun da kullanılan başlıca malzemeler şu şekildedir; plywood, kereste, çivi, teleskopik direk, sac pano (döşeme panosu) kalıp altı iskele vb. malzemelerdir.

İnşaat kalıp malzemeleri

Plywood son yıllarda tüm inşaat kalıp sistemlerinin vazgeçilmez bir unsuru haline getirmiştir. Bunun sebepleri ise hafif, dayanıklı ve pürüzsüz yüzeyler elde edilebilmesidir. Plywood kullanımın da destek malzemesi olarak vazgeçilmez unsur kereste ve H20 ahşap kiriş ön plandadır. Kereste genelde el işçiliği yoğun inşaat kalıp sistemlerin de tercih edilmektedir. H20 ahşap kiriş daha çok vinç ve diğer ekipmanların kullanıldığı şantiyelerde tercih edilmektedir.

İnşaat kalıp sistemlerinde önem arz eden diğer grup ise kalıp altı iskele sistemleridir. Kalıp altı iskele malzemeleri yine ihtiyaca göre tercih edilir. Beton kalınlığı, kiriş sistemi, kat yüksekliği ve döşemede kullanılacak malzeme kalıp altı iskelenin belirleyici unsurudur. Kalıp altı iskele sisteminde kullanılan malzemeleri teleskopik direk, cup lok iskele, h tipi masa iskele, kule iskele olarak değişik formlarda sıralayabiliriz.

Kalıp altı teleskopik direk sistemi en çok tercih edilen iskele kalıp malzemeleri arasındadır. Kullanım kolaylığı ve maliyet verimliliği teleskopik dikme malzemesini her zaman güncel kılmıştır. Her ne kadar verimli ve ekonomik olsa da yük kapasitesinin yani beton yükünün artması ile beraber kullanımı sıkıntı oluşturmaktadır.

 Bu gibi durumlarda yatay bağlantılı iskele çeşitleri tercih edilmektedir. Bunların başında örümcek iskele olarak da bilinen cup lok iskele gelmektedir. Kalıp altı örümcek iskele işçilik bakımından maliyetli olsa da ağır beton yüklerinde şantiye imalat ekibinin vazgeçilmez iskele kalıp malzemesidir.

Kalıp altı masa iskele de ağır yük ve yüksek katlarda önem arz eden iskele kalıp malzemesidir. Kullanımı örümcek iskeleye göre daha pratik olmakla beraber teknik ekipman açısından farklı araçların kullanılmasını gerektirebilir.

İnşaat Kalıp Sistemleri Konvansiyonel Kalıp

İnşaat kalıp sistemi fiyatları kullanılacak iskele kalıp sisteminin çeşidine göre farklılık göstermektedir. Betonarme kalıp imalatların da kullanılacak malzeme iyi tespit edilmelidir. Eğer bir müteahhit firma ve ya kalıp işini meslek edinmişseniz kalıp malzemesi tercihi yaparken kuracağınız sistemin devam eden diğer işlerinizde de kullanılabilir olmasına dikkat etmelisiniz.

Firmamız Evgen İskele ve Kalıp Sistemleri olarak siz değerli müşterilerimize inşaat ve kalıp malzemeleri konusunda daima en uygun fiyat ve en kaliteli ürünleri sunmaya özen gösteriyoruz. Güncel inşaat kalıp sistemleri fiyatları için Türkiye’nin bütün illerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.