H Tipi İskele

H Tipi İskele Nedir?

H tipi iskele, inşaat yapı işlerinde kullanılan iskele sistemlerinin bir çeşididir. H tipi iskele cephe uygulamalarında ve kalıp altı uygulamalarında sıkça tercih edilmektedir.

Dikey elemanların karşılıklı olarak sabit olması kurum ve söküm de büyük işçilik avantajı sağlar. Yatay bağlantı elemanları diyagonal olarak uygulanır. Taşıma istifleme konusunda bazı dezavantajları olsa da kurulumu kolay ve hızlıdır.

H tipi iskele boyalı ve galvanizli olarak iki farklı formda piyasaya bulunmaktadır. Boyalı H tipi iskele fiyat odaklı değerlendirildiğinde galvanizli H tipi iskeleye göre daha ekonomiktir. Fakat kalite odaklı düşünülürse galvanizli H tipi iskele daha uzun ömürlüdür. Gerekli kalite ve iş güvenliği sertifikasyonlarında sıcak daldırma galvaniz H tipi iskele de aranan en önemli unsurdur.

Bu ürün hakkında bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

H Tipi İskele

H Tipi İskele Fiyatları

H tipi iskele fiyatları, farklı etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu etkenler imalatta kullanılan çeliğin kalitesi, üretim teknolojisi, çelik boru profillerin et kalınlığı, boya ve kaplama gibi maliyete direk yansıyan değişkenlerdir.

H iskele imalatında kullanılan boru profil malzemelerinin kaliteli ve birinci sınıf olması oldukça önem arz etmektedir. Bazı üretici firmalar imalatta, kalitesiyle ön plana çıkmış boru üreticilerinden tedarik ettikleri hammadde ile üretim yaparken, bazı firmalar fiyat odaklı ucuz ve kalitesiz 2. sınıf defolu borular ile üretim yapmaktadır. Dolayısı ile hammadde deki uygunluk nihai ürün olan h tipi iskeleye de yansımakta ve fiyatı uygun hale getirmektedir. Ancak, malzemenin kalitesizliği ilerleyen zamanlarda sorun yaratmakta ve malzemenin kullanılamaz hale gelmesine sebebiyet vermektedir. Bunun yanı sıra kalitesiz malzemeden imal edilen H tipi iskele iş güvenliği açısından da sorunlar yaratmaktadır.

H tipi iskele fiyatlarında bir diğer etken ise üretim teknolojisidir. Üretim de kullanılan makine ve ekipmanlara göre malzeme kalitesi değişkenlik gösterir. Son teknoloji kaynak makinaları ve işinin uzmanı personel tarafından imal edilmiş H tipi iskele, diğer merdiven altı ürünlere göre daha pahalı olsa da uzun yıllar ilk günkü gibi kullanılabilir.

H tipi iskelenin boya ve kaplama tercihleri de fiyata büyük etki yapmaktadır. Günümüz de her ne kadar çeşitli yöntemlerle boyama işlemi tercih ediliyor olsa da TSE standartları sıcak daldırma galvaniz şartını istiyor. Boyalı malzemeler sıcak daldırma galvanize göre daha çabuk paslanmakta ve ekonomik ömrü kısa olmaktadır. Galvaniz kaplı H tipi iskele ise uzun yıllar paslanmadan kullanılabilmektedir.

H Tipi İskele Hesaplama

H tipi iskele kalıp altı H tipi iskele ve dış cephe H tipi iskele olarak iki farklı kullanım alanına uygundur.

Kalıp altı ve dış cephe de farklı ölçü ve ebatlarda imal edilen H tipi iskele de hesaplamalarda ona göre formül edilmektedir.

H tipi iskele hesaplaması yapılırken iskele dikey ve yatay bağlantı elemanlarının ölçüleri belirleyici unsurlardır. Dış cephe H tipi iskele hesaplaması yapılırken bir ünitenin kurulumu için gerekli olan malzeme cephenin mimari ölçülerine uygun olarak belirlenir. Daha sonra belirlenen ölçüdeki malzemelerin bir ünitesinin kaç metrekare yer kapattığı hesaplanır ve tüm cephe için yerleştirmesi yapılır. Cephe mimarisinde özel ölçüler mevcutsa ona göre gerekli ara elemanların tespiti yapılır ve iskeleye ilave edilir.

H tipi iskelenin bir diğer kullanım amacı ise betonarme yapı imalatında kalıp altı yüklerin taşınmasıdır. Kalıp altı yük iskelesi hesaplamasında betonarme kalıp yükü ve kiriş sistemlerinin konumlanışı büyük önem arz etmektedir. Hesaplama yapılırken bu önemli unsurlar dikkate alınarak hesaplama yapılıp gerekli malzeme listesi oluşturulur. Genel olarak tek bir H tipi iskele hesaplama formülü vermek pek mümkün değildir.

H Tipi İskele Ölçüleri Nelerdir?

H tipi iskele ölçüleri cephe iskelesi ve kalıp altı iskelesinde farklı olarak tasarlanmaktadır.

H tipi dış cephe iskelesi ölçüleri:

 1. H iskele ayağı 74*200
 2. Yürüme platformu sac kalas B:32 L:257
 3. Alt ayar mili 38*500
 4. H iskele çapraz bağlantı elemanı (diyagonal) 325
 5. H iskele yatay bağlantı elemanı 257
 6. Yürüme platformu merdivenli B:63 L:257

H tipi kalıp altı iskelesi ölçüleri:

 1. H tipi yük iskelesi 150*110
 2. H tipi yük iskelesi 150*150
 3. H tipi yük iskelesi 150*180
 4. Diyagonal eleman 110*100
 5. Diyagonal eleman 110*125
 6. Diyagonal eleman 110*150
 7. Diyagonal eleman 110*175
 8. Kriko ayar mili 48*80
 9. Kriko ayar mili 48*100
 10. Kriko ayar mili 48*120

Yukarıda bahsedilen ölçüler milimetre (mm) cinsindendir.

2. El H Tipi İskele Fiyatları

2. el H tipi iskele fiyatları iskelenin kullanım ömrü, kalitesi, boya ve kaplaması gibi birkaç farklı etkene göre değişiklik göstermektedir.

2. El H tipi iskele çeşitlerini tüm Türkiye genelinde değerinde satın alıyor ve depolarımıza sevkini sağlıyoruz. Daha sonra gerekli tasniflerini ve kullanılabilirlik durumunu kontrol ettikten sonra düzenli bir şekilde paketliyoruz. Ayrı ayrı paketlenmiş şekilde satışa sunduğumuz H tipi iskele çeşitlerinin satışını uygun fiyat ve ödeme koşulları ile gerçekleştiriyoruz. Siz değerli müşterilerimizin ihtiyacı olan tüm h tipi iskele çeşitleri hazır stoklarımızdadır. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

H Tipi Güvenlikli İskele

H tipi güvenlikli iskele cephe iskele sistemlerinde oldukça önem arz etmektedir. İş güvenliği ve sağlığı kurallarında güvenlikli H tipi iskele zorunluluktur.

Bütün H tipi iskele çeşitlerinin güvenlikli olduğu söylenemez. Son yıllarda ülkemizde yaygın fikir bir iskelenin H tipi olması o iskelenin güvenlikli iskele olması anlamına geldiğidir. Fakat bu son derece yanlış bir bilgi olmakla beraber H tipi iskele alımlarında firma ve kişileri büyük zarara uğratmaktadır.

H tipi güvenlikli iskelenin güvenlikli iskele kategorisine girmesi için gerekli uygunluk belgelerinin bulunması gerekmektedir. Bu belgelerin en başında TSE gelmektedir. TSE standartlarında, güvenlikli iskelenin taşıması gereken özellikler açıkça belirtilmiştir. Yani bir iskelenin güvenlikli oluşu H tipi ya da örümcek tipi olması ile alakalı değil TSE standartlarını karşılaması ile doğrudan alakalıdır.

Evgen İskele İletişim Formu