Kalıp Altı İskele Nedir?

Kalıp Altı İskele Nedir?

Kalıp altı iskele, betonarme taşıyıcı çerçeveli binaların yapım aşamasında kullanılan ve yerinde montaj-demontaj yapılabilen döşeme ve kiriş altı kalıp altı iskele  sistemleridir.

Kalıp altı  iskele sistemi kullanım alanları; konutlar, sosyal tesisler,sağlık yapıları,endüstriyel yapılar, yol inşaatlarında imalatı yapılan sanat yapıları ve daha birçok alanda karşımıza çıkmaktadır.

Betonarme bir yapı elemanının imalatının yapılabilmesi için herhangi bir kalıp altı iskele çeşidinin kullanılması gerekmektedir. Kullanılacak olan kalıp altı iskele çeşidi yapının şekline, kat yüksekliğine,döşeme kalınlığına ve benzeri birçok faktöre bağlıdır.

Bu ürün hakkında bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Kalıp Altı İskele

Genel olarak ülkemizde kullanılan kalıp altı  iskele  çeşitleri:

 1. Teleskopik Dikme Kalıp Altı İskele Sistemi
 2. Fincanlı Tip Kalıp Altı İskele Sistemi (Cuplock/Kaplok/Kuplock)
 3. H Tipi – Masa Tipi Kalıp Altı İskele Sistemi
 4. Flanşlı Tip Kalıp Altı İskele Sistemi
 5. Özel İmalat Kalıp Altı İskele Sistemi

Teleskopik Dikme Kalıp Altı İskele Sistemi

Teleskopik dikme tipi kalıp altı iskele sistemi, kirişli veya asmolen döşeme sistemlerinde şantiyede kolay sökülüp takıldığından,değişken boylarda imal edilebilmesi ve kullanım anında boy ayarlaması kendi mekanizması vasıtası ile yapılabildiğinden yaygın olarak kullanılmaktadır. Uzun ömürlü ve depolaması kolay olan bir kalıp altı iskele sistemidir.Tek parça kalıp altı iskele sistemi olduğundan dolayı nakliyesi ekonomik, parça kaybı olasılığı minimumdur.

Teleskopik dikme kalıp altı  iskele sistemi ; 60 mm çapında dış boru ve 48 mm çapında iç boru kullanılmakta olup standart boru et kalınlıkları 2,5 mm ve üzeri olmalıdır. Teleskopik dikme kalıp altı iskele sistemi; U başlıklı teleskopik dikme kalıp altı iskele sistemi, T başlıklı  teleskopik dikme kalıp altı iskele sistemi ve düz başlıklı  teleskopik dikme  kalıp altı iskele sistemi olarak 3 farklı şekilde üretilmektedir.

Teleskopik dikme kalıp altı iskele sistemi; 3,0 mt – 3,50 mt – 4,0 mt – 4,50 mt – 5,0mt – 5,50 mt ve 6,0 mt olarak üretilmektedir.

Teleskopik dikme kalıp altı iskele sistemlerini Evgen İskele ve Kalıp Sistemleri’nden ister kiralama yoluyla isterseniz sıfır ve ikinci el olarak satın alma seçenekleri ile temin edebilirsiniz.

Fincanlı Tip Kalıp Altı İskele Sistemi (Cuplock/Kaplok/Kuplock)

Fincanlı tip kalıp altı iskele sistemi; asmolen ,kirişli veya kaset döşemelerde kullanım kolaylığı ve ekonomik çözümler sunan kalıp altı iskele sistemidir. Kurulumu, uygulaması ve sökümü fincanlar ve bademler yardımı ile kolayca yapılabilmekle birlikte her türlü ölçüye değişken boyda parça çeşitliliği sayesinde hemen dönüştürülebilmektedir.

Fincanlı tip kalıp altı iskele sistemleri  0,50 mt’den 3,0 mt’ye kadar olan dikme seçenekleri ve bu dikmelerin ara bağlantı nipelleri ile birbirine bağlanabilme özelliğinden dolayı her yükseklik için kullanıma uygundur. İmalatı yapılacak olan betonarme elemanın fiziksel özellikleri göz önünde tutularak yapılacak projelendirme ile yatay eleman uzunlukları belirlenmekte ve buna bağlı olarak her türlü imalata imkan sağlamaktadır.

Fincanlı tip kalıp altı iskele sistemleri, iskele takımı içerisinde bulunan alt ayar mili ve ayarlı üst başlık sayesinde ince yükseklik ayarı yapılabilmesine de imkan vermekte, aynı kule içerisinde farklı kotlarda çerçeve kurulmasına imkan sağlamaktadır. Ayarlı başlıklar 10*10 başlıklar ve H20 için farklı olarak üretilebildiğinden fincanlı tip iskele sisteminde mahya ve ızgara olarak hem kereste hem de H20 ahşap kiriş kullanılabilmektedir.

Fincanlı tip kalıp altı iskele sistemlerini Evgen İskele ve Kalıp Sistemleri’nden hem kiralayabilir hem de sıfır ve ikinci el olarak satın alabilirsiniz. Ayrıca teknik ekibimiz sayesinde projenize uygun olarak kullanılacak fincanlı tip kalıp altı iskele elemanlarını belirleyerek optimum maliyetle projenize çözüm üretebilirsiniz.

Kalıp Altı İskele Ankara

H Tipi - Masa Tipi Kalıp Altı İskele Sistemi

H tipi – Masa Tipi Kalıp Altı İskele Sistemi; Ağır ve yüksek kotlarda kullanılabilen yüksek taşıma kapasitesine sahip iskele sistemleridir.

H tipi kalıp altı iskele sistemleri ;

 • Ana Taşıyıcı Çerçeve
 • Ayarlı Dört Yollu Başlık
 • Diagonal Eleman
 • Ayarlı Alt Mil (Alt Ayar Mili)
 • Kriko Askısı
 • Çerçeve Birleştirme Parçası
 • Nipel

elemanlarından oluşmaktadır.

H tipi kalıp altı iskele sistemleri  her yükseklikte ve har kalınlıktaki döşeme ve kiriş sistemlerine uygun olarak projelendirilebilmektedir. Ana taşıyıcı çerçeveler genel olarak 150 cm genişliğinde olmakla beraber,  110 cm ve 150 cm yüksekliğinde üretilmektedir. Ana taşıyıcı çerçeveler çerçeve birleştirme parçası nipel vasıtası ile birleştirilerek istenilen yüksekliğe ulaşılmaktadır.

2 farklı ana taşıyıcıyı çerçeveyi yatayda birbirine bağlayan ve sistemin rijitliğini sağlayan diagonal elemanlar 125 cm’den 250 cm’ye kadar çerçeve aralığı seçeneği sunabilmektedir. Burada belirleyici faktör döşeme yüksekliği ve döşeme kalınlığıdır.

H tipi kalıp altı iskele sistemleri  kullanımında karşılıklı iki taşıyıcı çerçeve ile kuleler halinde iskele kurulabilmesi yanı sıra, diagonal elemanlar sayesinde tüm kulelerin birbirine bağlanabilmesi de mümkündür. Bu sayede imalat esnasında yatay hareketlere karşı ekstra rijitlik sağlanabilmektedir.

H tipi kalıp altı iskele sistemleri  kullanımında mahya olarak H20 ahşap kiriş dört yollu başlıklara monte edilmekte, ızgaralar istenirse H20 ahşap kiriş istenirse de 10*10 inşaatlık kereste ile uygulanabilmektedir.

H tipi kalıp altı iskele sistemlerini Evgen İskele ve Kalıp Sistemleri’nden hem kiralayabilir hem de sıfır ve ikinci el olarak satın alabilirsiniz. Ayrıca teknik ekibimiz sayesinde projenize uygun olarak kullanılacak fincanlı tip kalıp altı iskele elemanlarını belirleyerek optimum maliyetle projenize çözüm üretebilirsiniz.

Flanşlı Tip Kalıp Altı İskele Sistemi

Flanşlı Tip Kalıp Altı İskele Sistemi; genel hatları ile fincanlı tip kalıp altı iskele sistemlerine benzemektedir. Sistemdeki ana mantık birbirinden bağımsız yatay ve düşey elemanların birbirine flanş ve kamalarla bağlanarak kalıp altı iskele oluşturulmasıdır.

Flanşlı tip kalıp altı iskele sistemleri her türlü yükseklikte ve kot farkındaki yapıda rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Flanşlı tip  kalıp altı iskele sistemlerini Evgen İskele ve Kalıp Sistemleri’nden hem kiralayabilir hem de sıfır ve ikinci el olarak satın alabilirsiniz. Ayrıca teknik ekibimiz sayesinde projenize uygun olarak kullanılacak fincanlı tip kalıp altı iskele elemanlarını belirleyerek optimum maliyetle projenize çözüm üretebilirsiniz.

Özel İmalat Kalıp Altı İskele Sistemi

Özel İmalat Kalıp Altı İskele Sistemi, genellikle köprü viyadük tünel gibi sanat yapılarında tüm kalıp altı iskele sistemlerinden faydalanılarak ve gerekirse hidrolik veya ağır yapısal çelik kullanılarak projesine özgü kalıp altı iskele sistemleridir. Bu iskele sistemlerinde imalatı yapılacak projeye özel analiz ve çizimler yapıldıktan sonra teknolojinin tüm imkanları kullanılarak karma bir çözüm üretilmesi gerekmektedir.

Kalıp Altı İskele Fiyatları

Kalıp altı iskele fiyatları kullanılacak sisteme ve imalatı yapılacak betonarme yapıya göre değişmekle birlikte, 2022 Aralık ayı itibarı ile 15 TL/m3 – 20 TL/m3 aralığında değişmektedir.

Evgen İskele ve Kalıp Sistemleri; projenize uygun iskele sistemini belirleyerek sizlere en uygun sistem ve fiyatı en kısa sürede belirlemektedir.