Flanşlı İskele

Flanşlı İskele

Flanşlı iskele, inşaat yapı işlerinde kullanılan iskele çeşitlerinden bir tanesidir. Flanşlı iskele söylemini dikey elamanlarda bulunan çok yönlü kullanım kabiliyetine sahip flanşlardan almaktadır.

Flanşlı iskele, gerek yük taşıyıcılığı gerekse kullanım kolaylığı açısından oldukça ergonomik tasarlanmış bir iskeledir. Dikey elemanlar da bulunan flanşlar 360 derece eksende yatay korkuluk bağlama olanağı sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde her türlü cephe ve kalıp imalatlarında kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Dikey ve yatay eleman ebatları taşıyıcılık hesabı göz önünde bulundurulmak şartı ile istenilen ölçüde imal edilebilmektedir. Flanşlı iskele hem cephe hem de kalıp altı iskele olarak kullanım özelliğine sahip tek iskele çeşididir. Ağır yük taşıma kapasitesi flanşlı iskeleyi vazgeçilmez bir iskele kalıp malzemesi olarak ön plana çıkarır. Yatay bağlantı elemanları döşeme yük kapasitesine göre ayarlandığında tüm ağır döşeme kalıplarını taşıma özelliğine sahiptir.

Flanşlı iskele, cephe iskelesi olarak yıllardır tercih edilmekte ve eskimeyen yapısı ile ön plana çıkmaktadır. Piyasada Ankara iskelesi, yıldız iskele, kamalı iskele olarak da bilinir. Cephe iskelesi olarak tercih edilmesinin en büyük sebebi sağlamlık ve güvenilirliğin yanında değişik mimari yapılardaki tüm koşullara uyarlanabilmesidir.

Bu ürün hakkında bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Flanşlı İskele

Flanşlı İskele Fiyatları-Hesabı

Flanşlı iskele fiyatları malzeme kalitesi, üretim teknolojisi, yeni ya da ikinci el olması durumuna göre değişiklik gösterir. Flanşlı iskele imalatında kullanılan malzemenin standartları fiyata etki eden en büyük etmendir.

Flanşlı iskele imalatında genel olarak 48mm çapında boru profil kullanılmaktadır. Boru et kalınlığı flanşlı iskelenin dayanıklılık ve taşıyıcılık özelliğini belirleyen unsurdur. TSE standartlarına göre 3mm et kalınlığa sahip boru kullanılması gerekmektedir. 3mm et kalınlığına sahip borulardan imal edilen flanşlı iskele uzun yıllar ekonomik ömrünü korumaktadır.

Flanşlı iskele yatay bağlantı başlıklarının kalite ve tipi de direkt olarak fiyatlara etki etmektedir. Kurt baş olarak adlandırılan başlık tipi oldukça sağlam ve güvenilir bir iskele kurulumuna katkı sağlar. İskele kurulum güvenliğinin yanı sıra uzun süre kullanım da sağlar.

Flanşlı iskele fiyatlarını etkileyen bir diğer unsur ise iskele malzemelerinin yüzey kaplamasıdır. Günümüzde her ne kadar boya işlemi uygulansa da TSE galvaniz kaplı iskele çeşitlerine onay vermektedir. Sıcak daldırma galvaniz işlemi uygulanan iskele malzemeleri uzun yıllar paslanmaya karşı dayanıklılık gösterir. Sıcak daldırma galvaniz işlemi maliyetli bir işlem olmasına karşın uzun vadede kendini amorti eder.

6 Flanşlı İskele Nedir? – Fiyatları Ne Kadar?

6 flanşlı iskele, kamalı örümcek iskelenin oldukça kullanışlı bir tipidir. Adından da anlaşılacağı üzere 3 metre uzunluktaki dikey eleman üzerinden 6 adet yatay bağlantı flanşı vardır. Bu sayede her 50 cm’ye bir yatay bağlantı atma imkanı oluşur. Kısacası, iskele cephesinde 50 cm’den fazla açıklık olmaması sağlanır. Bu durum iş güvenliği konusunda 6 flanşlı örümcek iskeleyi güvenlikli iskele haline getirir.

Piyasada güvenlikli iskele her ne kadar yanlış anlaşılsa da aslında İSG ve TSE şartlarında iş güvenliği gayet açık ve nettir. Bir cephe iskelesinin güvenlikli olması için gereken en önemli şart iskele ünitelerinde dikeyde 50 cm’den fazla açıklık olmaması şartıdır. 6 flanşlı iskele tam olarak bu şartı karşılar.

Flanşlı iskele fiyatları kullanılan malzemenin kalite standartı ve boru et kalınlığına göre değişiklik göstermektedir. Fiyatları etkileyen bir diğer unsur ise daha önce de bahsettiğimiz metal kaplama yani boya işlemidir. Flanşlı iskele daldırma boya ile kaplanabileceği gibi sıcak daldırma galvaniz ile de kaplanabilmektedir. Flanşlı iskele fiyatları döviz ve emtia fiyatlarının anlık durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Günümüz şartlarında yani bu içeriğin yazıldığı 2024 yılı Mart ayında m² satış fiyatı 400 TL ile 750 TL arasında değişiklik göstermektedir. Malzemenin yukarıda bahsettiğimiz özelliklerinin yanı sıra yeni ürün ya da ikinci el ürün olması durumu da fiyatları etkilemektedir. İkinci el ürünler durumuna göre %20 ile %50 arasında sıfır ürünlerden daha uygun olabilmektedir.

Flanşlı Kamalı İskele Ankara

Flanşlı kamalı iskele Ankara piyasasında çok sık tercih edilen bir iskele tipidir. Hatta bu iskele sıkça tercih edilmesinden dolayı Ankara iskelesi olarak da piyasada isimlendirilmektedir. Ankara’da kullanımı oldukça yaygındır. Tüm Ankara ve Türkiye genelinde gerek satılık gerekse kiralık olarak flanşlı kamalı iskeleyi hazır stoklarımızdan teslim etmekteyiz.

En uygun fiyat ve ödeme koşulları ile flanşlı kamalı iskele kiralamak yada satın almak istediğinizde tüm Türkiye genelinden bizden talepte bulunabilirsiniz.

Flanşlı İskele Fiyatları Ankara

Flanşlı İskele Parçaları – Bağlantı Aparatları

Flanşlı iskele parçaları genel olarak yatay ve dikey parçalar olarak ikiye ayrılır. Bu parçaların yanı sıra sac kalas olarak bilinen yürüme platformları da bulunmaktadır.

Flanşlı iskele parçaları istenilen ölçüde bulanabilmektedir. Bu yüzden flanşlı iskele en çok tercih edilen kısacası popülaritesi hiç bitmeyen iskele çeşididir. Genel olarak dikey elemanlar 3 metre, yatay elemanlar da yine 3 metre olarak şekillenir. Derinlik ayarı için en çok tercih edilen yatay bağlantı elmanı ise 0,7 metrelik kısa çelik olarak bilinen yatay elmandır.  Her ne kadar bu ölçüler en çok tercih edilen ölçüler olsa da farklı ölçülerde projenize uygun flanşlı iskele parçaları da bulunmaktadır.

Flanşlı İskele Kurulumu Nasıl Yapılır?

Flanşlı iskele kurulumu oldukça kolaydır. Dikey elamanların flanşlarına yatay elmanlar kamalarla sabitlenerek kurulum gerçekleştirilir. Dikey ve yatay elemanlar birbirine sabitlendikten sonra yürüme platformu takılır. Flanşlı iskeleyi cepheye sabitlemek için bağlantı tijleri kullanılmaktadır.

Tüm flanşlı iskele elemanları hazır stoklarımız da daimi olarak bulunmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Evgen İskele İletişim Formu